Amajimbos prepare for AYC qualifiers

News

The match will take place at the 7 000-capacity Azam Stadium (which is an artificial pitch) in the capital Dar es Salaam.

Kick-off is at 16h00 local time in Tanzania (15h00 SA time). The second leg takes place two weeks later in South Africa.

Amajimbos coach Molefi Ntseki has put together a squad of 22 players to start preparations for that match, and they go into camp on Thursday, 26 June in Johannesburg.

He has already held two training camps where he identified his future players to feature in the campaign

The African Youth Championships tournament will be played from 12-30 April 2015 in Niger.

To prepare for the clash against Tanzania, Amajimbos will travel to Botswana on Tuesday, 1 July to play two international friendly matches on 3 and 6 July 2014.

Upon return from Botswana, they travel to Lesotho for two more international friendly matches. These will take place on Thursday, 10 July and on Sunday, 13 July.

Amajimbos will then return home on Monday, 14 July in preparation for travel to Tanzania the next day. They will be back in South Africa on Saturday, 19 July.

South Africa received a bye in the first round.

Egypt defeated Sudan 4-2 in the first round (14 June 2014) and will face Congo in the second round – this encounter will determine the opponents for South Africa or Tanzania in the third and final round of qualification, which is scheduled for September this year.

SA U17 confirmed fixtures:

Thursday, 3 July            
Friendly vs Botswana (away)

Sunday, 6 July        
Friendly vs Botswana (away)            

Thursday, 10 July        
Friendly vs Lesotho (away)
        
Sunday, 13 July            
Friendly vs Lesotho (away)
            
Friday, 18 July            
Qualifier, 1st Leg vs Tanzania (away)
        (
Sat/Sun, 1/2 August        
Qualifier, 2nd Leg vs Tanzania (home)

SA U17 squad:

GOALKEEPERS:
1.    Mondli MPOTO             SuperSport Academy
2.    Sizwe SKEI                  Chiefs Academy
3.    Sanele TSHABALALA     Bidvest Academy
DEFENDERS:
4.    Simon NQOI                 SuperSport Academy
5.    Kananelo MOTSOENENG    School of Excellence
6.    Notha NGCOBO              Sundowns Academy
7.    Keanu CUPIDO              Diambars Academy
8.    Thendo MUKUMELA        Limpopo Province
9.    Katlego MOHAMME         SuperSport Academy
10.  Tshepiso MAHLANGU       SuperSport Academy
MIDFIELDERS:
11.    Athenkosi DLADLA        SuperSport Academy
12.    Nkomo MAKGABOLA     Gauteng Province
13.    Thato RAMOGOGODI     School of Excellence
14.    Jonathan JORDAN         Bidvest Academy
15.    Sibongakonke MBATHA    School of Excellence
16.    Nelson MALULEKE         SuperSport Academy
17.    Felix NOGE                   Harmony Academy)
18.    Vuyo MANTJIE              Harmony Academy
STRIKERS:
19.    Luvo MKHATSHANA      Bidvest Academy
20.    Khanyiso MAYO            Eastern Cape Province
21.    Edwin SEKHWAMA        School of Excellence
22.    Kamogelo PHELEU        Free State Province

comments