2016 CAF Confederation Cup

Group A
15/07/16 Young Africans vs Medeama SC
15/07/16 Mouloudia Olympique Bejaia vs TP Mazembe
26/07/16 TP Mazembe vs Mouloudia Olympique Bejaia
26/07/16 Medeama SC vs Young Africans
12/08/16 Medeama SC vs TP Mazembe
12/08/16 Young Africans vs Mouloudia Olympique Bejaia
23/08/16 TP Mazembe vs Young Africans
23/08/16 Mouloudia Olympique Bejaia vs Medeama SC
Group B
15/07/16 Etoile du Sahel vs Al Ahly Tripoli
15/07/16 Kawkab Marrakech vs FUS Rabat
26/07/16 FUS Rabat vs Kawkab Marrakech
26/07/16 Al Ahly Tripoli vs Etoile du Sahel
12/08/16 Al Ahly Tripoli vs FUS Rabat
12/08/16 Etoile du Sahel vs Kawkab Marrakech
23/08/16 Kawkab Marrakech vs Al Ahly Tripoli
23/08/16 FUS Rabat vs Etoile du Sahel
Group B
29/06/16 Etoile du Sahel1-1 FUS Rabat
28/06/16 Al Ahly Tripoli1-2 Kawkab Marrakech
19/06/16 FUS Rabat1-0 Al Ahly Tripoli
17/06/16 Kawkab Marrakech2-1 Etoile du Sahel
Group A
28/06/16 Medeama SC0-0 Mouloudia Olympique Bejaia
28/06/16 Young Africans0-1 TP Mazembe
19/06/16 Mouloudia Olympique Bejaia1-0 Young Africans
19/06/16 TP Mazembe3-1 Medeama SC
Qualifying Third Round
18/05/16 Medeama SC2-0 Mamelodi Sundowns
17/05/16 Esperance1-1 Mouloudia Olympique Bejaia
17/05/16 CF Mounana1-0 Etoile du Sahel
17/05/16 Stade Gabesien2-1 TP Mazembe
17/05/16 GD Sagrada Esperanca1-0 Young Africans
17/05/16 Kawkab Marrakech2-0 Al Merreikh
17/05/16 Misr Elmaqasah1-1 Al Ahly Tripoli
17/05/16 FUS Rabat4-0 Stade Malien
07/05/16 Mamelodi Sundowns3-1 Medeama SC
07/05/16 Mouloudia Olympique Bejaia0-0 Esperance
07/05/16 Etoile du Sahel2-0 CF Mounana
07/05/16 TP Mazembe1-0 Stade Gabesien
07/05/16 Young Africans2-0 GD Sagrada Esperanca
07/05/16 Al Merreikh1-0 Kawkab Marrakech
07/05/16 Al Ahly Tripoli0-0 Misr Elmaqasah
07/05/16 Stade Malien0-0 FUS Rabat
Qualifying Second Round
20/04/16 SC Villa1-0 FUS Rabat
20/04/16 Misr Elmaqasah3-1 CS Constantine
20/04/16 Enppi2-1 CF Mounana
20/04/16 Medeama SC2-0 Al-Ahly Shendy
20/04/16 Kawkab Marrakech1-0 Mouloudia Club D'oran
19/04/16 Esperance3-0 Azam
19/04/16 Stade Gabesien3-0 Zanaco FC
19/04/16 GD Sagrada Esperanca2-0 Vita Club Mokanda
09/04/16 Zanaco FC1-1 Stade Gabesien
09/04/16 Vita Club Mokanda1-2 GD Sagrada Esperanca
09/04/16 Mouloudia Club D'oran0-0 Kawkab Marrakech
09/04/16 FUS Rabat7-0 SC Villa
09/04/16 CS Constantine1-0 Misr Elmaqasah
09/04/16 CF Mounana2-0 Enppi
09/04/16 Azam2-1 Esperance
09/04/16 Al-Ahly Shendy0-0 Medeama SC
Qualifying First Round
20/03/16 Azam4-3 Bidvest Wits
12/03/16 Bidvest Wits0-3 Azam
Qualifying Round
27/02/16 Ajax Cape Town0-2 GD Sagrada Esperanca
27/02/16 Bidvest Wits6-0 Lightstars FC
13/02/16 Lightstars FC0-3 Bidvest Wits
13/02/16 GD Sagrada Esperanca1-2 Ajax Cape Town
  • Arsenio Cabungula (GD Sagrada Esperanca) - 2
  • Dillon Sheppard (Bidvest Wits) - 2
  • Koeikantse Mosiatlhaga (Bidvest Wits) - 2
  • Sibusiso Vilakazi (Bidvest Wits) - 2
  • Cuthbert Malajila (Mamelodi Sundowns) - 1
  • Eric Kwakwa (Medeama SC) - 1
  • Henrico Botes (Bidvest Wits) - 1
  • Jabulani Shongwe (Bidvest Wits) - 1
  • Joaquim Lupeta (Bidvest Wits) - 1
  • Khama Billiat (Mamelodi Sundowns) - 1
  • Leonardo Castro (Mamelodi Sundowns) - 1
  • Liam Jordan (Bidvest Wits) - 1
  • Markus Lecki (Bidvest Wits) - 1
  • Riyaad Norodien (Ajax Cape Town) - 1
  • Ruzaigh Gamildien (Ajax Cape Town) - 1
  • Vincent Pule (Bidvest Wits) - 1

Fact Box

Recent winners:

2015: Etoile du Sahel (Tunisia)
2014: Al Ahly (Egypt)
2013: CS Sfaxien (Tunisia)
2012: AC Léopards (Congo)
2011: MAS Fez (Morocco)
2010: FUS de Rabat (Morocco)
2009: Stade Malien (Mali)
2008: CS Sfaxien (Tunisia)
2007: CS Sfaxien (Tunisia)
2006: Etoile du Sahel (Tunisia)
2005: FAR Rabat (Morocco)
2004: Hearts of Oak (Ghana)

Group Tables

Group A

Pos Team Played Won Drawn Lost For Against GD Pts
1 TP Mazembe 2 2 0 0 4 1 3 6
2 Mouloudia Olympique Bejaia 2 1 1 0 1 0 1 4
3 Medeama SC 2 0 1 1 1 3 -2 1
4 Young Africans 2 0 0 2 0 2 -2 0

Group B

Pos Team Played Won Drawn Lost For Against GD Pts
1 Kawkab Marrakech 2 2 0 0 4 2 2 6
2 FUS Rabat 2 1 1 0 2 1 1 4
3 Etoile du Sahel 2 0 1 1 2 3 -1 1
4 Al Ahly Tripoli 2 0 0 2 1 3 -2 0